100 de colindători la Biserica Sf.Ier. Nicolae Din Bohotin

Viața parohiei Decembrie 7, 2016

Ziua ocrotitorului Bisericii Sf. Nicolae din Bohotin a fost deosebită prin faptul că sfțntul locaș a fost plin de enoriași și copii. Serbarea hramului a început de luni seara, cțnd un sobor de trei preoți  a oficiat slujba Vecerniei și Litiei. Protos a fost Părintele Liviu Constantin Lăzărescu de la Parohia  Răducăneni și cuvântul de învățătură a fost rostit de Părintele Cristian irimia de la Parohia Moșna.  Bucuria colindelor s-a simțit mai ales pe 6 decembrie, când, după oficierea Sfintei Liturghii, peste 100 de copii și-au unit vocile pentru a vesti apropierea marii sărbători a Nașterii Domnului, coordonați de domnul Prof. de religie Cosmin Lercă și domnul învățător Vasile Rotaru de la Școala din Bohotin. La final Consiliul parohial și domnul epitrop au dat copiilor darurile sponsorizate de domnul Marius Vișan. Activitatea s-a înscris în cadrul Protocolului încheiat cu Liceul ”Lascăr Rosetti” din Răducăneni. Toți cei prezenți au fost invitați apoi la o agapă frățească oferită cu ajutorul mai multor enoriași.